Wózek to nie wstyd!

2023-10-16
Posted in Dla turysty
2023-10-16 admin

Wózek to nie wstyd!

Osoby z niepełnosprawnością często ograniczają swoje codzienne aktywności na świeżym powietrzu. Przyczyną może być brak potrzebnych udogodnień, ale często hamulcem jest po prostu wstyd, który nie pozwala w pełni korzystać z życia. Jest jednak wiele przykładów świadczących o tym, że na wózku można podbijać świat. Jak przekonać się do jazdy na dwóch kółkach?

Jazda na dwóch kółkach

Jeśli jesteś osobą, która ma trudności z poruszaniem się, być może masz, lub wkrótce będziesz mieć pomoc w postaci wózka inwalidzkiego. Urządzenia są różne – od klasycznych modeli, po elektryczne wózki, które pozwalają poruszać się z niemałą prędkością. Choć jeżdżenie na wózku może bardzo ułatwić życie, część osób nie chce przyznać przed sobą, że taka forma transportu może być koniecznością, jeśli nie chcesz spędzić reszty życia, chowając się po kątach.

Najtrudniejszy zawsze jest ten pierwszy raz – wyjechanie na wózku na dobrze znaną ulicę czy udanie się do sklepu, świadomość spojrzeń, które mogą na Tobie spoczywać, zakłopotanie, kiedy nie możesz wykonać jakiegoś manewru. Praktyka czyni jednak mistrza i warto uświadomić sobie, że wózek jest normalną rzeczą, a większość osób, które spotykasz na ulicy, jest tak naprawdę zbyt skoncentrowana na sobie, żeby zajmować się rzucaniem kąśliwych uwag dotyczących osób, poruszających się na dwóch kółkach.

Czubek własnego nosa

Choć zrozumienie, że większość ludzi jest tak naprawdę skupionych na sobie nie wydaje się na pierwszy rzut oka najpozytywniejszym stwierdzeniem na świecie, takie myślenie może być w istocie bardzo pomocne. Wiele osób, które dopiero przymierzają się do tego, aby wsiąść na wózek paraliżuje lęk, często niepozwalający im na opuszczenie czterech ścian. Warto jednak mieć świadomość, że dzięki coraz większej obecności osób z niepełnosprawnościami w przestrzeni wspólnej, nastawienie społeczeństwa zmienia się znacząco, a coraz to nowe obiekty czy wydarzenia mają udogodnienia dla osób z niepełnosprawnością wpisane w swój status quo.

Skoro tak jest, to czy nie warto z tego skorzystać? Pamiętaj, to Twoje życie i w nim liczy się właśnie czubek Twojego nosa – nie innych.

Na wózku można dzisiaj wjechać na ulubiony koncert, do kawiarni, czy na zajęcia sportowe. Dwa kółka pozwolą Ci także polecieć na wakacje, nawet te w aktywnym stylu. Na wózku możesz osiągnąć więcej.

Na wózku możesz osiągnąć więcej

Jest wiele osób z niepełnosprawnością, które nadają temu stwierdzeniu głębi i sensu. Wózek był nieodłącznym towarzyszem astrofizyka i kosmologa Stephena Hawkinga, który zgłębił tajemnicę czarnych dziur, czy Wielkiego Wybuchu. Na wózku (a raz nawet na łóżku, które wniesiono z kobietą na wernisaż!) poruszała się Frida Cahlo, malarka, która w swoich obrazach przedstawiała piękny, pełen magii, emocji i społecznego zaangażowania świat. Na dwóch kółkach większość życia spędził Franklin Delano Roosvelt, czterokrotny prezydent Stanów Zjednoczonych.

Warto wspomnieć także sportowców – choćby Esther Vergger, tenisistkę na wózku, czy paraolimpijkę Eleanor Simmonds, która zdobyła dwa złote medale w pływaniu.

O życiu z niepełnosprawnością, a także miłości i związku pisze Wojtek Sawicki, autor projektu „Life On Wheelz”, który na swoim Instagramie pisze „My chcemy żyć, a nie tylko przeżyć”.

Warto przekonać się do dwóch kółek – one naprawdę mogą poprawić komfort Twojego życia.

 

Katarzyna Kubacka
Razem dla różnorodności

Blog

Dzięki różnorodnym perspektywom tworzymy miejsce, w którym każdy głos ma znaczenie.

Skip to content