WOMAI – miejsce, które inspiruje

2023-11-24 admin

WOMAI – miejsce, które inspiruje

Odkrywanie świata może być fascynujące, szczególnie gdy prowadzą nas przez niego ludzie pełni pasji i wiedzy. WOMAI, czyli World Of My All Inspirations – Świat Wszystkich Moich Inspiracji, to miejsce, które przekracza granice zwykłej nauki. W sercu Krakowa, dwa światy – światło i ciemność – są połączone przez niewidomych bohaterów i naukowców, którzy sprawiają, że każda wystawa staje się osobistym przeżyciem.

„W stronę ciemności”: wkraczamy do świata osób niewidomych

Tu, w całkowitej ciemności, uczymy się dostrzegać świat zmysłami innych niż wzrok. To doświadczenie jest nie tylko edukacyjne, ale również emocjonalne, pozwalając lepiej zrozumieć życie osób niewidomych. To wystawa, która odbywa się w całkowitej ciemności i pozwala na wejście do królestwa zmysłów. W bezwzględnym mroku spróbujesz poznać świat z perspektywy osoby niewidomej, wykreujesz w swojej wyobraźni obraz tego, co niewidoczne, co możesz usłyszeć, dotknąć, a nawet poczuć. Samo zwiedzanie trwa około 60 minut, a przewodnikiem po wystawie jest osoba niewidoma lub słabowidząca. Podczas tego doświadczenia zmierzysz się z sytuacjami z życia codziennego bez użycia wzroku, wykorzystując pozostałe zmysły. Będziesz mógł sprawdzić, czy uda ci się bezpiecznie przejść przez ulicę, zrobić zakupy na targu, czy wykonać proste domowe czynności. Ciemność to coś, co często wzbudza niepokój, jednak tutaj nie spotka cię nic strasznego! Podczas zwiedzania cały czas towarzyszy ci przewodnik, który udziela wskazówek i opowiada, jak wygląda świat z jego perspektywy. Każdy, kto brał udział w tej wystawie podkreśla, że jest to niezwykłe doświadczenie, które pozostaje na dłużej.

Ze względu na charakter wystawy i towarzyszące jej emocje w wystawie „W stronę ciemności” mogą uczestniczyć osoby dorosłe oraz dzieci, które ukończyły 9. rok życia. Zwiedzanie odbywa się w kameralnych grupach (do 8 osób).

„W stronę światła”: nauka staje się zabawą

Na wystawie „W stronę światła” zwiedzający mogą eksperymentować ze światłem i dźwiękiem, ucząc się przez zabawę. Niezwykła kolekcja interaktywnych eksperymentów, pozwala zgłębić świat, który nas otacza. Ścieżka pełna jest świateł, kolorów i dźwięków. Prawa fizyczno – chemiczne tłumaczy zawsze w interesujący i dostosowany do grupy sposób, przewodnik. Każdy – niezależnie od wieku – znajdzie tutaj coś dla siebie! Będziecie mogli stworzyć nową planetę z magicznego piasku, pochodzić po suficie lub oderwać się od swojego własnego cienia! Strona światła przeznaczona jest zarówno dla najmłodszych, jak i dla nieco starszych. Dzieci niewątpliwie będą miały świetną zabawę: przewodnik przy każdym obiekcie daje chwilę czasu na samodzielne odkrywanie niesamowitych zjawisk, prezentowanych w trakcie oprowadzania. Sugerowany wiek zwiedzania to 6 lat wzwyż, natomiast dla młodszych dzieci zostały przeznaczone specjalne godziny wejść. Samo zwiedzanie trwa około 90 minut (ale uprzedzamy: w ciągu tego czasu nie ma nudy!), a najlepiej wspominane atrakcje to: kolorowe interaktywne piaski, pokój luster, harfa laserowa, kolorowe cienie, okulary babuni oraz rysowanie światłem.

Misją WOMAI jest nie tylko edukacja, ale także inspirowanie do przełamywania barier i doceniania każdego człowieka.

 

Aleksandra Grela
Razem dla różnorodności

Blog

Dzięki różnorodnym perspektywom tworzymy miejsce, w którym każdy głos ma znaczenie.

Skip to content