Wodna turystyka i rekreacja

2023-11-25
Posted in Dla turysty
2023-11-25 admin

Wodna turystyka i rekreacja

Czy lubisz pluskać się w wodzie? Pragniesz żeglować po morzach i oceanach niczym Piraci z Karaibów? Cóż, żeglarstwo jak najbardziej jest dla Ciebie dostępne! Tak jak inne wodne aktywności. Odkryjmy fascynujący świat żeglowania, kajakarstwa i innych czynności dostosowanych do różnych poziomów sprawności. 

Propozycje wodnych aktywności dla osób z niepełnosprawnościami

Nie ma co się ograniczać! Być może te propozycje wyglądają na sporty wyczynowe, jednak każdy z nas może je bez trudu wykonywać, niezależnie od poziomu swojej sprawności. Oto przyjemne wodne rozrywki dla Ciebie.

1. Żeglowanie

Żeglarstwo daje poczucie wolności. Pomoże Ci na chwilę odpłynąć od codziennych zmartwień. Przy okazji wyćwiczy Twoją odpowiedzialność, wzmocni poczucie obowiązku. Żeglowanie da Ci mnóstwo korzyści, nie będąc przy tym wymagającym.

Specjalnie dostosowane jednostki, takie jak katamarany z podnośnikami lub specjalne uchwyty, umożliwiają łatwe wejście i opuszczenie jachtu. Załóż tylko ubranie przeciwdeszczowe i już możesz ruszać ku przygodzie!

2. Kajakarstwo

Osoby z niepełnosprawnościami mogą też uprawiać kajakarstwo. To nawet dyscyplina na paraolimpiadzie!

Możesz wybrać sobie specjalny, stabilny kajak z dodatkowymi udogodnieniami, takimi jak wygodne siedzenia i specjalne systemy bezpieczeństwa. To wystarczy, by poczuć wiatr we włosach na spokojnych rzekach czy jeziorach.

3. Nurkowanie

Polecamy zapisać się na kurs nurkowania dla osób z niepełnosprawnościami! Do Polski wprowadził je Tadeusz Masztalerz w 1996 roku. Szkolenia prowadzone są według zaleceń amerykańskiej federacji HSA (Handicaped Scuba Association). Polscy instruktorzy wydają najwięcej certyfikatów ukończenia kursu w całej Europie! Ty też możesz go ukończyć!

4. Łodzie dostosowane dla osób z niepełnosprawnościami

Tak jak wiele różnych pojazdów, także łodzie mogą być dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Wiele przystani oferuje specjalne platformy podnośnikowe czy szerokie wejścia, dzięki którym bez problemu wejdziesz na pokład.

5. Pływanie

Samo przebywanie w wodzie jest często zalecane w rehabilitacji osób z niepełnosprawnościami. Poprawia nie tylko ogólną sprawność fizyczną, ale też samopoczucie. No i pływać może każdy – samodzielnie lub z pomocą innych.

 

Szkolenia i warsztaty dla osób z niepełnosprawnościami

Istnieją różne szkolenia i warsztaty dostosowane do różnych poziomów sprawności. Doświadczeni instruktorzy pomogą Ci dostosować się do wodnego środowiska, ucząc technik bezpiecznej żeglugi, kajakarstwa czy pływania.

Wodna turystyka i rekreacja dla osób z niepełnosprawnościami to możliwość aktywnego spędzania czasu i szansa przeżycia niezwykłych przygód. Wybierając odpowiednie aktywności dostosowane do swoich możliwości, możesz odkrywać fascynujący wodny świat. Zaplanuj wyprawę i doświadcz niezapomnianych chwil na wodzie!

 

Tomek Socha
Razem dla różnorodności

Blog

Dzięki różnorodnym perspektywom tworzymy miejsce, w którym każdy głos ma znaczenie.

Skip to content