Urlop to czas relaksu, ale dla wielu osób jest to także moment ogromnego stresu. Samodzielny wypoczynek jest prostszy, ale jeśli jedziesz na wakacje z drugim człowiekiem, możesz doświadczyć wielu nieprzyjemnych emocji. To samo dotyczy osób z niepełnosprawnością, które często potrzebują asysty w codziennych czynnościach. Jak wyjechać na urlop i nie zwariować?
Urlop z drugą osobą – czy to się uda?
Choć obecnie niemal każdy środek transportu ma w swojej ofercie obowiązkowe opcje dla osób z niepełnosprawnością, to nie zawsze jest możliwe samodzielne udanie się na urlop. Jeśli zwyczajowo potrzebujesz pomocy przy codziennych czynnościach, bez wyjazdu w duecie się nie obejdzie. Potencjalne trudności w tym temacie mogą wynikać przede wszystkim z relacji, jaką masz z osobą, z którą jedziesz na wypoczynek. Jeśli jest to asystent, opłacony przez MOPS lub jedną z fundacji, urlop będzie nieco prostszy – w grę wchodzi mniej emocji i większy profesjonalizm. Nieco trudniejsze sytuacje mogą Cię czekać, gdy jedziesz na urlop z opiekunem – kimś z rodziny lub przyjacielem. W takim przypadku warto ustalić wspólny plan działania.
Jak przygotować się do urlopu z asystentem lub opiekunem?
Wspólny urlop może obydwu stronom dostarczyć sporo trudności. Choć dobrze jest, aby osoba, z którą wyjedziesz nie mieszkała z Tobą na co dzień, to jednak istotne będzie również jej doświadczenie w opiece. Osoby z niepełnosprawnością często czują się niekomfortowo, będąc zależnymi od innych. Warto jednak mieć świadomość, że przy sprytnym rozdzieleniu zadań, wspólny czas będzie satysfakcjonujący dla obu stron. Przed wyjazdem najważniejsze są rozmowy i plany. Warto w tym czasie określić podział obowiązków, a także uprzedzić opiekuna o specjalnych potrzebach czy możliwych sytuacjach niespodziewanych. Przede wszystkim ważna jest jednak szczera komunikacja i mówienie o swoich potrzebach. Być może opiekun obawia się, że nie wszystko pójdzie zgodnie z planem? A może Ty martwisz się, że będziesz w tym czasie nieco bardziej zależny od opiekuna, niż zazwyczaj? Warto postawić na szczerą komunikację i przede wszystkim zaakceptować, że trudne emocje się zdarzają, i będą towarzyszyć Wam nie tylko na urlopie – tak jak z resztą każdemu człowiekowi na świecie.
Jak znaleźć asystenta?
Choć większość osób z niepełnosprawnością wyjeżdża na wakacje z bliskimi, to również podróż z asystentem jest często wybieraną opcją. Co prawda w Polsce nie zawsze możliwe jest zatrudnienie asystenta przy pełnej refundacji, jednak w wielu przypadkach przy odrobinie sprytu, taka pomoc jest jak najbardziej możliwa. Zazwyczaj instytucje społeczne refundują kilka godzin pracy specjalisty, istnieje jednak sporo fundacji, które wspomagają osoby w trudnej sytuacji i pomagają w finansowaniu opieki. Choć znalezienie odpowiedniej osoby na urlop może potrwać, dobrze jest poszukać informacji właśnie na stronie różnego rodzaju fundacji oraz w samych instytucjach. Nawet jeśli wyjazd będzie możliwy tylko na kilka dni, warto podjąć ryzyko i cieszyć się doskonałym urlopem z drugą osobą.
Katarzyna Kubacka