Turystyka dla rodzin z dziećmi z niepełnosprawnościami

2023-11-19
Posted in Dla turysty
2023-11-19 admin

Turystyka dla rodzin z dziećmi z niepełnosprawnościami

Podróżowanie w towarzystwie dzieci wymaga specjalnego przygotowania. Trzeba zapewnić im bezpieczeństwo, wygodę i rozrywkę. A jeżeli Twoje dziecko boryka się z niepełnosprawnością, musisz dodatkowo wziąć pod uwagę jego kłopoty zdrowotne i sprawnościowe. Dlatego mamy dla Ciebie praktyczne porady na temat organizacji podróży z tymi właśnie pociechami.

Pamiętaj o tym, planując podróż z dzieckiem z niepełnosprawnością

Naprawdę nie musisz martwić się o swoje oczko w głowie! My dobrze wiemy, jak prawidłowo dbać o dzieci z niepełnosprawnościami. Teraz wyjaśnimy Ci, o czym należy pamiętać, planując podróż z tak wyjątkowym towarzyszem.

1. Wybierz dostosowane zakwaterowanie

Wiele hoteli, apartamentów czy domków letniskowych oferuje udogodnienia takie jak rampy, przestrzenie dla wózków inwalidzkich czy łazienki przystosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Istnieją nawet place zabaw, na których znajdziecie huśtawki, karuzele, pionizatory, zestawy integracyjne oraz trampoliny dla dzieci z niepełnosprawnościami!

2. Zaplanuj trasę podróży

Podczas planowania poszukaj takich miejsc, których odwiedzenie nie będzie sprawiało Twojemu dziecku trudności. Sprawdź, czy wybraną atrakcję turystyczną wyposażono w podjazdy dla wózków inwalidzkich i windy. Jeśli tak – życzymy miłego zwiedzania!

3. Sprawdź dostępności transportu

Zanim wyruszycie w podróż, porozmawiaj z przewoźnikiem w celu potwierdzenia dostępności środków transportu. Przypomnijmy, że różne linie lotnicze oraz firmy autobusowe i kolejowe oferują specjalne udogodnienia dla dzieci z niepełnosprawnościami. Są to między innymi miejsca dla wózków inwalidzkich czy asysta przy wejściu na pokład.

4. Przygotuj się na wypadek nagłego zachorowania

Niestety, osoby z niepełnosprawnościami miewają różne kłopoty zdrowotne. Dzieciom trudniej je przechodzić. Mogą to być powracające zasłabnięcia lub inne dolegliwości. Spakuj podstawowe leki i dokumentację medyczną dziecka. Zorientuj się wcześniej, gdzie są najbliższe placówki medyczne lub szpitale, by w razie konieczności szybko znaleźć pomoc.

5. Zaplanuj odpowiednie aktywności

Dobierz aktywności dostosowane do zdolności i potrzeb Twojej pociechy. Wiele miejsc oferuje specjalne programy rekreacyjne dopasowane do różnych poziomów sprawności. Twoje dziecko na pewno znajdzie tam coś dla siebie!

6. Miej kontakt z lokalnymi organizacjami pomocowymi

Przed wyjazdem warto skontaktować się z lokalnymi organizacjami pomagającymi osobom z niepełnosprawnościami. Przekażą Ci informacje na temat dostępności miejsc przygotowanych z troską zwłaszcza o dzieci z problemami zdrowotnymi.

 

Turystyka dla rodzin z dziećmi z niepełnosprawnościami wymaga dokładnego planowania, ale dzięki odpowiedniemu przygotowaniu przyniesie Wam wiele radości. Z pomocą naszych wskazówek uczynisz wakacje dostępnymi dla każdego członka rodziny. Być może wyjazd będzie nieco bardziej wymagający, jednak radość Twojego dziecka jest tego warta.

 

Tomek Socha
Razem dla różnorodności

Blog

Dzięki różnorodnym perspektywom tworzymy miejsce, w którym każdy głos ma znaczenie.

Skip to content