2023-12-03 admin

Terapeutyczna moc grupy

Niepełnosprawność często kojarzy się z wykluczeniem i samotnością. Nawet we wspierającym środowisku, w otoczeniu, w którym udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami są czymś naturalnym, smutek jest stanem, który może towarzyszyć Ci dość często. W takim przypadku warto znaleźć grupę, która Cię zrozumie i wesprze. Gdzie znaleźć zajęcia grupowe dla osób z niepełnosprawnościami?

Terapeutyczna moc grupy

Choć każdy człowiek jest inny i niektórzy wolą spędzać czas samotnie, nie da się ukryć, że grupa potrafi dać dużo wsparcia, a kontakt z drugim człowiekiem jest niezbędny do rozwoju i po prostu potrzebny. Jeśli jesteś osobą z niepełnosprawnością, dobrze jest czasem porozmawiać z kimś, kto czuje podobnie – takie wsparcie naprawdę może dodać Ci skrzydeł. Tak zwane „wyjście do ludzi” pomoże też osobom, które większość czasu spędzają zamknięte w domu, tylko i wyłącznie z rodziną czy opiekunem. Jeśli jesteś w takiej sytuacji, koniecznie sprawdź, czy i gdzie możesz uczestniczyć w różnego rodzaju zajęciach grupowych w Twoim mieście.

Jak znaleźć zajęcia dla osób z niepełnosprawnością?

Jest całkiem sporo fundacji i stowarzyszeń, które działając w temacie osób z niepełnosprawnością, organizują różnego rodzaju zajęcia i warsztaty. Jedną z form spędzania wolnego czasu z innymi jest na pewno rehabilitacja, która jest podstawową aktywnością dla osoby z niepełnosprawnościami. Rehabilitacje odbywają się najczęściej w placówkach medycznych i finansowane są przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Skierowanie należy uzyskać od lekarza, a listę miejsc, które świadczą takie usługi w danym mieście, można znaleźć w internecie. Powiązaną formą aktywności są turnusy rehabilitacyjne, gdzie również można poznać ciekawych ludzi. Wniosek o dofinansowanie do takiego turnusu możesz pobrać m.in. w MOPS-ie, potrzebne będzie oczywiście także skierowanie od lekarza. Na wyjeździe można nieco oderwać się od codziennych trosk – ze specjalistyczną opieką nie będziesz musiał martwić się o codzienne potrzeby, a czas poświęcisz na relaks.

Oprócz rehabilitacji bardzo ważne są także zajęcia terapeutyczne oraz różnego rodzaju wystawy czy warsztaty. Wiele stowarzyszeń organizuje np. zajęcia taneczne czy artystyczne. Aby znaleźć takie wydarzenie, sprawdź, czy w Twoim mieście znajduje się stowarzyszenie, dedykowane Twojej niepełnosprawności. Jeśli tak jest, na pewno ma w swoich planach niejedno wydarzenie, w którym możesz wziąć udział.

Warto wychodzić do ludzi!

Grupa osób, która dzieli wspólne troski i uczucia to skarb i zasób, z którego warto korzystać. Nawet jeśli jesteś otoczony miłością z każdej strony, relacja z osobą, która również żyje z pewnymi ograniczeniami, może pomóc Ci zrozumieć pewne rzeczy, a także sprawi, że w tłumie będziesz dużo mniej samotny. Grupa daje siłę i wsparcie i jeśli tylko masz taką możliwość, naprawdę warto skorzystać z możliwości wspólnego spędzania wolnego czasu. Zajęcia proponowane przez różnego rodzaju stowarzyszenia i fundacje organizowane są przez specjalistów, dlatego podczas nich możesz czuć się bezpiecznie. Profity z wychodzenia do ludzi są większe niż się wydaje – kontakt z drugim człowiekiem daje mnóstwo energii i chęć do działania.

Katarzyna Kubacka
Razem dla różnorodności

Blog

Dzięki różnorodnym perspektywom tworzymy miejsce, w którym każdy głos ma znaczenie.

Skip to content