Targi Książki odbywają się każdego roku na przykład w Krakowie (26-29 października) i Warszawie (23-26 maja). Te są chyba najsłynniejsze. Zawsze marzyłem o wyjeździe na taką imprezę, ponieważ kocham literaturę, zwłaszcza fantastykę. Zrealizowałem to marzenie! Co więcej, regularnie wracam na targi książki. Mimo niepełnosprawności. Jak to robię?
Upragniony wyjazd
Mieszkam w województwie podkarpackim, więc do Krakowa w sumie nie mam daleko… Ale dla osoby z niepełnosprawnością każda odległość jest duża. Z moją przepukliną oponowo-rdzeniową samodzielne wyruszenie ot tak sobie w długą podróż nie wchodzi w grę. Owszem, jeżdżę samochodem, jednak jest to bardzo męczące, więc lepiej, żebym nie prowadził auta sam przez dłuższy czas. Już godzinna jazda byłaby dużym wysiłkiem.
Oczywiście osoba z niepełnosprawnością bez trudu może pojechać tam, gdzie tylko zapragnie. Wystarczy odrobinka samodzielności oraz pociąg lub autokar. Nigdy nie odważyłem się na samodzielny wyjazd pociągiem lub autokarem. Chociaż gdybym czuł wielką potrzebę podróżowania, dziś pewnie wybrałbym któryś z tych pojazdów i ruszył w drogę.
Tylko że nie muszę tego robić. Przynajmniej w celu zrealizowania mojego marzenia o uczestnictwie w Targach Książki.
Pewnego dnia podczas buszowania po internecie odkryłem, że taka impreza jest organizowana w Rzeszowie, a konkretnie w rzeszowskim centrum handlowym Millenium Hall. Już od 5 lat. Rokrocznie od 17 do 18 listopada. Tuż po moich urodzinach. Świetna okazja do uczczenia kolejnego roku na tym świecie!
Byłem na nich raz, z rodzicami. Rodzice poszli na zakupy, a ja chodziłem sobie beztrosko między stoiskami wydawców. Wtedy stało tych stoisk może kilkanaście. W tym roku było ich już podobno 60! No i to będzie moja okazja na spotkania popularnych autorów! Na pewno pojadę na te Targi Książki.
O odwiedzonej przeze mnie imprezie nie ma dużo do opowiadania. Ot byłem, pochodziłem, kupiłem kilka książek. W sumie tyle. Ale marzenie zostało zrealizowane! Obecnie realizuję je każdego roku.
Relacje w mediach społecznościowych
Radzę Ci obserwować media społecznościowe Targów Książki, wydawców książek oraz osób promujących książki w social mediach, czyli tak zwanych bookstagramerów. Dołącz do jednej z grup facebookowych zrzeszających miłośników książek. Oczywiście to nie to samo, co spotkanie innych moli książkowych na wielkiej imprezie. Jest za to bardzo wygodne. W social mediach możesz znaleźć przyjaciół, którzy lubią dokładnie to samo co Ty.
No i przede wszystkim możesz oglądać relacje z tych Targów Książki, które są organizowane zbyt daleko.
Booktube
Czym jest Booktube? Książkowym YouTubem. Wchodzisz po prostu w YouTube i wpisujesz w tamtejszą wyszukiwarkę „książki”. W ten sposób znajdziesz mnóstwo kanałów, których twórcy opowiadają o książkach. Zawsze wspominają też o imprezach ważnych dla miłośników literatury. Na YouTube znajdziesz też wywiady z pisarzami i dłuższe filmy z Targów Książki. Świetny sposób na doświadczenie takiej uroczystości łatwo, szybko i bez wysiłku!
No dobrze, ale co wtedy, kiedy naprawdę chcesz osobiście pojawić się na takiej imprezie? Podpowiem!
Wyjazd osoby z niepełnosprawnością na Targi Książki: Jak to zorganizować?
Mam dla Ciebie 3 podpowiedzi odnośnie do tego, co zrobić, jeśli chcesz pojechać na Targi Książki.
- Zaplanuj wyjazd z wyprzedzeniem: Upewnij się, czy Targi Książki oferują udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami. Sprawdź dostępność windy, toalet przystosowanych do Twoich potrzeb oraz udogodnień dla wózków inwalidzkich.
- Zabierz ze sobą towarzysza podróży: Jeśli to możliwe, podróżuj z towarzyszem, który może pomóc Ci zawsze wtedy, gdy przyjdzie taka potrzeba. Poza tym podróż w towarzystwie jest o wiele przyjemniejsza.
- Dostosuj transport do siebie: Skorzystaj z usług transportu dostosowanego do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, takich jak taksówka mogąca przewozić wózki inwalidzkie.
Historia mojego udziału w targach książki pokazuje, że pasja do czytania jest silniejsza niż fizyczne bariery. Jeśli chcesz coś zrobić, to jakiś sposób zawsze się znajdzie. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom oraz rozwiniętej społeczności książkowej świat literatury jest otwarty dla każdego, niezależnie od jego zdolności ruchowych. Wyjazd również nie stanowi wielkiego problemu, wystarczy dobrze go zaplanować.
Tomek Socha