Dla mnie rower to nie tylko środek transportu, ale też pierwsze źródło niezależności i wolności. Oczywiście po bezgranicznej wyobraźni! Na rowerze nauczył mnie jeździć tata, a było to, kiedy chodziłem do podstawówki. Dość późno, ale jak na osobę z niepełnosprawnością i tak dobrze. Szybko pokochałem rower. Zwłaszcza odkąd mam taki ze wspomaganiem elektrycznym! Dziś o nim opowiem.
Rowery dla osób z niepełnosprawnościami
Być może niektórzy myślą, że rower służy jedynie ludziom sprawnym, no bo przecież trzeba mieć chociaż w miarę silne nogi. Nic bardziej mylnego! Nie jest konieczny nawet dobry zmysł równowagi! Teraz udowodnię Ci, że osoby z niepełnosprawnościami również mogą podróżować na rowerze. Jakim?
1. Rower ze wspomaganiem elektrycznym
Jak wspomniałem na wstępie, mam rower ze wspomaganiem elektrycznym. Pomógł mi poznać zupełnie nowy wymiar przyjemności z jazdy. Daje mi możliwość jazdy ze wspomaganiem, ale także bez niego. Kiedy moje nogi się zmęczą, włączam akumulator elektryczny i nagle jadę szybciej i to bez żadnego wysiłku, tylko lekko kręcąc pedałami! Wsparcie elektryczne daje swobodę wyboru tempa i dystansu, co znacząco zwiększa zakres możliwości jazdy. Sprawia też mnóstwo frajdy!
2. Rower trójkołowy
Masz kłopoty z utrzymywaniem równowagi? Ja też. Z tego względu najpierw długo jeździłem z bocznymi kółkami. Jeśli problemy z równowagą wyjątkowo Ci doskwierają, wybierz rower trójkołowy. Dzięki trzem kołom poczujesz się o wiele bezpieczniej. Na pewno nie zrobisz sobie krzywdy.
3. Rowery adaptacyjne z niskim wejściem
Rower z niskim wejściem to taki, na który łatwiej wejść. Tego rodzaju rowery są zaprojektowane z myślą o wygodzie i łatwości korzystania. Pomyśl o takim rowerze, jeśli masz problemy z kręgosłupem lub inne ograniczenia ruchowe.
4. Handbike
Wiele osób z niepełnosprawnościami zwyczajnie nie może używać nóg. Ale przecież mamy jeszcze ręce! Handbike to trójkołowy rower z napędem ręcznym.
5. Riksza i tandem
A co jeśli nie masz sprawnych ani nóg, ani rąk? Możesz wspólnie z bliską Ci osobą pojeździć rikszą! Ona siada na rower, Ty do rikszy i w drogę!
Innym sposobem na wspólną jazdę jest tandem, czyli rower dwuosobowy. To też niezłe wyjście dla osób z ograniczoną sprawnością ruchową.
Zalety roweru ze wspomaganiem elektrycznym
Główną zaletą tego pojazdu jest to, że napęd elektryczny znacznie odciąża nogi. Czyli osoby z niedowładem nóg, takie jak choćby ja, mogą swobodnie jeździć rowerem czerpiąc wszelkie korzyści płynące z wykonywania tej aktywności. A jakie to korzyści?
1. Niezależność i mobilność
Już nie muszę jeździć wyłącznie na krótki dystans. Rower ze wspomaganiem elektrycznym umożliwia jazdę bez konieczności zbyt dużego wysiłku. Dzięki temu mogę wyruszyć na dłuższą wycieczkę bez obaw o to, że opadnę z sił.
2. Ćwiczenie sprawności fizycznej
W przypadku niedowładu nóg ćwiczenia akurat tych części ciała są naprawdę bardzo ważne. Jadąc rowerem, angażujesz do pracy wszystkie ich mięśnie. A skoro mowa o ćwiczeniach, możesz też kupić sobie rower stacjonarny. Być może masz problem z jazdą rowerem tylko dlatego, że mieszkasz w dużym mieście. Możesz jeździć na rowerze w swoim mieszkaniu.
3. Poznawanie nowych miejsc
Dzięki mojemu rowerowi ze wspomaganiem elektrycznym mogę do woli odkrywać nowe miejsca i szlaki rowerowe. To nie tylko forma rekreacji, ale także okazja do poznawania piękna otaczającej przyrody.
4. Poprawa samopoczucia
Co tu dużo mówić? Aktywność fizyczna, zwłaszcza na świeżym powietrzu, korzystnie wpływa na nasze samopoczucie psychiczne. Relaksuje i redukuje stres.
Jak przygotować się na rowerowe przygody
Chcesz intensywnie zająć się jazdą na rowerze? Może pragniesz uczynić z tego swoją pasję? Jeśli tak, mam dla Ciebie kilka rad na dobry początek.
1. Wybierz odpowiedni rower
Wybierz rower, który najlepiej spełnia Twoje potrzeby. Konsultacja z ekspertem rowerowym pomoże dostosować wybór do Twoich możliwości.
2. Pamiętaj o bezpieczeństwie
Przede wszystkim jeździj zgodnie z przepisami ruchu drogowego! Twój pojazd musi mieć sprawne koła, światła i hamulce. Dla własnego bezpieczeństwa możesz nosić podczas jazdy ochraniacze i kask. Warto wozić ze sobą butelkę wody w razie potrzeby orzeźwienia. No i nie śpiesz się!
3. Planowanie tras
Wybieraj trasy rowerowe dostosowane do Twoich umiejętności i sprawności fizycznej. Osobiście polecam unikać intensywnego ruchu.
4. Regularne serwisowanie roweru
Po prostu dbaj o rower. To znacznie zmniejszy ryzyko nagłych wypadków.
Nie daj sobie wmówić, że przez niepełnosprawność nie możesz jeździć rowerem! To naprawdę powszechnie dostępny środek transportu. W dodatku taki, dzięki któremu możesz znacznie poprawić swoją sprawność fizyczną.
Tomek Socha