Podróżowanie pociągiem dla osób na wózkach inwalidzkich

2023-11-26
Posted in Dla turysty
2023-11-26 admin

Podróżowanie pociągiem dla osób na wózkach inwalidzkich

Dzisiejszy artykuł dedykujemy osobom poruszającym się na wózkach inwalidzkich. Przedstawiamy kilka wskazówek dla osób z niepełnosprawnościami planujących podróż koleją. Szczególnie istotnych dla pasażerów korzystających na co dzień z wózków inwalidzkich.

Dostępność pociągów dla wózków inwalidzkich

Udowadniamy, że wózek inwalidzki nie musi sprawiać kłopotu w podróży. Dowodzą tego różne udogodnienia dla ich posiadaczy dostępne chociażby w pociągach. Oto co sprawi, że Twoja podróż będzie wygodna i przyjemna!

1. Specjalne wagony dla osób z niepełnosprawnościami

Użytkownicy wózków inwalidzkich potrzebują dla siebie nieco więcej miejsca. Odpowiednią jego ilość zapewniają specjalne wagony dla osób z niepełnosprawnościami. Co jeszcze czeka w nich na Ciebie? Podnośniki i łazienki dostosowane do Twoich potrzeb.

2. Rezerwacja miejsca dla wózka inwalidzkiego

Planujesz podróż pociągiem? Najpierw wyjaśnij wszelkie potrzeby związane z Twoim wózkiem inwalidzkim. Zrób to jeszcze podczas rezerwacji biletu. To pomoże personelowi pociągu odpowiednio przygotować się na Twój przyjazd. Otrzymasz odpowiednie miejsce – większe i wyposażone we wszystko, czego potrzebujesz.

3. Platformy podnośnikowe na stacjach

Przypomnijmy, że wiele stacji kolejowych wyposażonych jest w platformy podnośnikowe. Dzięki nim bez problemu wjedziesz do pociągu, a potem z niego wyjedziesz. Wskazówki dla wygodnej podróży koleją Teraz przeprowadzimy Cię przez cały proces przygotowań przed podróżą pociągiem. Wystarczy stosować się do tych kilku wskazówek.

1. Sprawdź dostępność wagonów dostosowanych do Ciebie

Wiele firm kolejowych udostępnia informacje na swoich stronach internetowych lub przekazuje je telefonicznie. Wobec tego sprawdź dostępność wagonów dostosowanych dla osób na wózkach inwalidzkich.

2. Zaznacz specjalne potrzeby podczas rezerwacji

Daj znać o swojej niepełnosprawności. Koniecznie dodaj, że korzystasz z wózka
inwalidzkiego. To pozwoli personelowi pociągu zorganizować dla Ciebie komfortowe i bezpieczne warunki podróży.

3. Przygotuj wózek inwalidzki do podróży

To bardzo ważne! Musisz mieć pewność, że Twój wózek inwalidzki jest całkowicie sprawny i gotowy do podróży. Koniecznie zablokuj koła i zabezpiecz poluzowane elementy.

4. Pamiętaj o punktualności

Zaplanuj podróż tak, by dysponować czasem wystarczającym na wejście do pociągu i rozgoszczenie się w nim. Powiadom personel o swoim przyjeździe. Polskie Koleje Państwowe zalecają osobom z niepełnosprawnościami przybycie na miejsce 30 minut przed planowanym odjazdem. To ułatwi organizację podróży, łącznie z
zapewnieniem pasażerowi asysty.

Podróżowanie pociągiem dla osób na wózkach inwalidzkich staje się coraz bardziej
dostępne. Udogodnienia ułatwiają im odkrywanie nowych miejsc. Świadome planowanie podróży sprawi, że będzie ona dla Ciebie wielką przyjemnością!

 

Tomek Socha
Razem dla różnorodności

Blog

Dzięki różnorodnym perspektywom tworzymy miejsce, w którym każdy głos ma znaczenie.

Skip to content