W narracjach o niepełnosprawności często słyszy się o ograniczeniach. „Życie z ograniczeniami”, „ograniczenia ruchowe”, „ograniczone możliwości”. Warto zdać sobie sprawę z tego, że powyższe stwierdzenia nie pokazują całej prawdy – a mówiąc dokładniej, nie pokazują jej nawet w połowie. Osoba z niepełnosprawnością może bowiem w pełni korzystać z życia, a podróże są naprawdę na przysłowiowe wyciągnięcie ręki.
Podróże bliskie i dalekie
Choć dla wielu osób z niepełnosprawnością swobodne poruszanie się po świecie często wydaje się czymś nieosiągalnym, jest mnóstwo przykładów, które takiemu podejściu przeczą. Szukając informacji o udogodnieniach dla osób z niepełnosprawnościami w podróży, trudno nie natknąć się na dokładny opis
procedur i zachowań, których dany przewoźnik jest zobowiązany przestrzegać. Scenariusz podróżny dla osób z niepełnosprawnością jest wpisany w statut zarówno linii lotniczych, jak i międzynarodowych autobusów, czy pociągów. Te środki transportu mogą dzisiaj zabrać Cię kilkadziesiąt kilometrów od domu, ale także na drugi koniec świata. Cel podróży jest tylko kwestią Twojego wyboru.
Pod niebem pełnym cudów – podróż samolotem dla osoby z niepełnosprawnością
Podróż samolotem to komfort i szybkość. Jeśli potrzebujesz w krótkim czasie dostać się do innego kraju, albo uważasz, że taka opcja będzie dla Ciebie najwygodniejsza, warto skorzystać z oferty linii lotniczych. W regulaminach większości firm, obsługujących podniebne podróże znajdują się specjalne wskazania dla osób z niepełnosprawnością, które chcą latać wybranymi liniami.
Jeśli planujesz wyprawę samolotem, o dodatkowych potrzebach poinformuj obsługę 48 godzin wcześniej (telefonicznie, mailowo lub osobiście). Niepisaną zasadą jest jednak, że nawet jeśli nie dasz rady wskazać swoich potrzeb wcześniej, pracownicy linii mają obowiązek zapewnić Ci odpowiednią opiekę. Osoby, które mają znaczące problemy z poruszaniem się powinny podróżować z opiekunem ze
względów bezpieczeństwa. W innym przypadku nie jest to niezbędne.
Dłuższa podróż busem a niepełnosprawność
Na wózku czy o kulach możesz również przemierzać autostrady Europy, a także drogi tych wszystkich krajów, do których da się dotrzeć drogą lądową. Opcje dla niepełnosprawnych ma wiele komercyjnych firm, które codziennie obsługują wiele krajowych i międzynarodowych kierunków. Większość przewoźników wymaga, aby wózek inwalidzki był umieszczony w luku bagażowym. Pasażer powinien podróżować na miejscu siedzącym, stanowiącym wyposażenie autobusu. Oczywiście obsługa danego pojazdu ma obowiązek pomóc osobie z niepełnosprawnością w dostaniu się na miejsce i wesprzeć ją w wysiadaniu podczas przerw.
Razem, czy osobno? Podróż solo a podróż z opiekunem
Planując urlop, możesz zastanawiać się, czy konieczne będzie angażowanie w swoje plany drugiej osoby, która miałaby towarzyszyć Ci w urlopie. Taka decyzja zależy od wielu czynników – Twojego doświadczenia w podróżowaniu solo, stopnia niepełnosprawności, rodzaju podróży, który wybierzesz, czy relacji, jakie masz z osobą pomagającą Ci w codziennych czynnościach. Choć bardzo wiele podróży
można obecnie wykonywać samodzielnie, bez opiekuna, to czasem asysta jest konieczna. Warto jednak mieć świadomość, że tak naprawdę mało osób jeździ na urlop samotnie. Czasami jest to niezbędne, aby oczyścić umysł, jednak jeśli czujesz się niekomfortowo z myślą, że w plany urlopowe musisz angażować kolejną osobę, pamiętaj, że dotyczy to większości ludzi na tej planecie – zgranie urlopu z przyjacielem, znajomym czy drugą połówką bywa trudne niezależnie od tego, czy jesteś osobą z niepełnosprawnością, czy też nie.
Katarzyna Kubacka