Osoby z niepełnosprawnością ruchową a podróż autokarem

2023-10-19
Posted in Dla turysty
2023-10-19 admin

Osoby z niepełnosprawnością ruchową a podróż autokarem

Autokar to pojazd przeznaczony do turystyki. Możesz nim wyruszyć w podróż po całej Polsce. Zabierze Cię nawet w podróż zagraniczną! Ciebie i Twoich przyjaciół. Niepełnosprawność nie jest tu żadnym problemem. W tym artykule wyjaśnimy, jakie opcje są dostępne dla osób z niepełnosprawnością ruchową, oraz jak zaplanować wygodną i bezpieczną wycieczkę autokarem.

Dostępność autokarów dla osób z niepełnosprawnością ruchową

Coraz więcej firm przewozowych oferuje autokary przystosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnością ruchową. W jaki sposób? Otóż są wyposażone w podnośniki lub rampy, ułatwiające wejście i wyjście z autokaru. Mimo to przed wyruszeniem w drogę zapytaj firmę przewozową o to, czy zapewni Ci właśnie taki autokar.

Co jeszcze powinieneś zrobić. Dwie bardzo istotne rzeczy:

1. Zarezerwuj miejsce w autokarze wcześniej

Śmiało informuj przewoźnika o swojej sytuacji zdrowotnej. Jeśli jesteś osobą z niepełnosprawnością ruchową, firma przewozowa na pewno zadba o wygodne miejsce w autokarze specjalnie dla Ciebie. Ponadto dostosuje wszelkie warunki podróży do Twoich potrzeb. Musisz jedynie odpowiednio wcześnie opowiedzieć mu o tych potrzebach. Dzięki temu zdąży wszystko starannie przygotować.

2. Wsparcie personelu obsługi

Personel obsługi autokaru chętnie pomoże Ci w każdej sytuacji. Jest przygotowany do udzielania wsparcia osobom z niepełnosprawnościami ruchowymi. Jak wspomnieliśmy, ma także wszystkie potrzebne do tego narzędzia. Wystarczy, że przedstawisz personelowi wszystko, czego potrzebujesz. Koniecznie zrób to jeszcze zanim autokar wyruszy przed siebie.

 

Porady dla osób planujących wyjazd grupowy autokarem

Jesteśmy tu po to, by Ci pomóc. Niepełnosprawność ruchowa to żadne ograniczenie w podróży, zwłaszcza autokarem. Trzeba tylko wszystko dokładnie zaplanować. Właśnie dlatego mamy dla Ciebie kilka rad.

1. Zaplanuj trasę z myślą o dostępności dla osób z niepełnosprawnością ruchową

Planując podróż autokarem, wybierz miejsca, które są dostępne dla osób z niepełnosprawnością ruchową. Takich atrakcji turystycznych, hoteli i restauracji jest mnóstwo! Ważne, by miały wszelkie udogodnienia potrzebne wszystkim uczestnikom wycieczki.

2. Poproś o dodatkowy czas na załadunek i rozładunek

Osoby z niepełnosprawnością ruchową potrzebują nieco więcej czasu na załadunek i rozładunek. Chcesz uniknąć niepotrzebnego stresu? Poproś personel autokaru o dodatkowy czas na przygotowania.

3. Właściwa komunikacja

Musisz zadbać przede wszystkim o to, by każdy uczestnik wyprawy czuł się swobodnie i bezpiecznie. Jak to zrobić?

  • Zbierz informacje na temat ich indywidualnych potrzeb.
  • Pytaj, czy wszyscy członkowie grupy czują się właściwie zaopiekowani podczas całej wycieczki.

Podróż autokarem dla osób z niepełnosprawnością ruchową może być przyjemna i bezpieczna. Wystarczy odpowiednio ją przygotować. Wybór specjalnego autokaru i świadome zaplanowanie trasy sprawią, że podróż zagwarantuje uczestnikom wiele pozytywnych wspomnień.

 

Tomek Socha
Razem dla różnorodności

Blog

Dzięki różnorodnym perspektywom tworzymy miejsce, w którym każdy głos ma znaczenie.

Skip to content