Niepełnosprawność jest tylko w Twojej głowie

2023-11-01 admin

Niepełnosprawność jest tylko w Twojej głowie

Niepełnosprawność ogranicza. Sprawia, że czujemy się gorsi, słabsi. Nie jesteśmy w stanie dokonać tego wszystkiego, co osoby w pełni sprawne. Ale czy na pewno? Oczywiście, że wielu ludzi z różnorodnymi niepełnosprawnościami, szczególnie narządu ruchu, musi liczyć na pomoc osób trzecich, lepiej planować wszelkie swoje wyjazdy i wyprawy, a do tego jeszcze dokładniej analizować każdy najmniejszy trip. 

Czy jednak osoby z niepełnosprawnościami muszą być zamknięte w domu, bez możliwości realizowania swoich marzeń, spełniania pragnień? Oczywiście, że nie! Niepełnosprawność należy zaakceptować, a następnie odważyć się żyć, bowiem tylko w ten sposób można wypełniać kartki swojego kalendarza życia najpiękniejszymi przeżyciami. 

Nie daj się ograniczeniom!

Osoba na wózku inwalidzkim w górach? Człowiek bez nogi poruszający się o kulach na szlaku górskim? Niepełnosprawni nad morzem? A dlaczego nie! Dziś coraz więcej miejsc uwzględnia potrzeby osób niepełnosprawnych. Podczas budowy czy remontów bierze się pod uwagę to, że niepełnosprawni także chcą ,,normalnie” żyć. 

Szlak na Rusinową Polanę, najbardziej chyba popularne wejście na Morskie Oko, Dolina Chochołowska, projekt ,,Sudety dostępne dla niepełnosprawnych”, a w Karkonoszach chociażby odpowiednio przystosowany szlak z Kopy do Domu Śląskiego – choć nie ma możliwości, by wszędzie udostępnić osobom niepełnosprawnym wejście na szczyty, bo jest to prostu niemożliwe, to naprawdę odpowiednie zaplanowanie i przygotowanie wyprawy, daje możliwość zobaczenia górskich krajobrazów, również i z wysokości. Dla mniej aktywnych wystarczy wybrać kolejki czy wyciągi, które znajdują się w większości miejsc w górach. A co z morzem? I tutaj coraz częściej, choć nadal jeszcze na małą skalę, pojawiają się plaże dla osób niepełnosprawnych. Szczególnie miasto Gdańsk jest tutaj godnym polecenia kurortem dla osób niepełnosprawnych, poruszających się na wózkach. Można skorzystać z kąpieliska 11,16, 24, 41, a także 50, 51, 52, 53 i wielu innych, które są w pełni dostosowane dla osób niepełnosprawnych. Takie też miejsca są w Sopocie, w Jastarni – wejście nr 46, a także w Kuźnicy – wejście nr 33. W sposób szczególny warto również spojrzeć na plażę w Brzeźnie, na której znajduje się kąpielisko z m.in amfibią wodną, dzięki której niepełnosprawni bez problemu mogą się zanurzyć. 

Walcz z przeszkodami!

W żadnym wypadku nie można dać się zamknąć w swoim świecie. Żyć w przekonaniu, że świat nie jest dla osób niepełnosprawnych. Dziś bez problemu można dostosować auta dla osób z ograniczeniami. Dziś komunikacja jest w pełni przystosowana dla osób niepełnosprawnych. Chcąc – można tak naprawdę wszystko! 

Im trudniej masz na szczyt – tym piękniejsze będą tam widoki! 

Bez względu na to, czy marzy Ci się wschód słońca w górach czy masz ochotę spędzić wakacje nad morzem – teraz jest najlepszy dla Ciebie moment. Pamiętaj, że im droga jest trudniejsza, im więcej musisz pokonać i przejść, tym lepiej będzie na mecie. Jesteś niepełnosprawny i samym użalaniem nic nie jesteś w stanie zmienić, ale zmieniając myślenie – możesz zacząć naprawdę żyć! 

 

Natalia Gryska
Razem dla różnorodności

Blog

Dzięki różnorodnym perspektywom tworzymy miejsce, w którym każdy głos ma znaczenie.

Skip to content