Jak przygotować się do podróży, gdy towarzyszy nam niepełnosprawność?

2023-11-23
Posted in Dla turysty
2023-11-23 admin

Jak przygotować się do podróży, gdy towarzyszy nam niepełnosprawność?

Urlop, czy krótki weekendowy wypad? Zmiana miejsca pozwala odciążyć myśli i spojrzeć na pewne rzeczy z innej perspektywy. Każdą podróż warto dobrze zaplanować, a jeśli na co dzień używasz wózka inwalidzkiego, kul, czy masz protezę, planowanie jest tym bardziej istotne. Jak przygotować się do podróży, gdy jesteś osobą z niepełnosprawnością?

Wakacyjne plany, czyli wielka włóczęga konta all inclusive

Każda podróż ma inny charakter. Możesz spędzić urlop w hotelu, nie martwiąc się zupełnie niczym, albo przemierzać trudniejsze szlaki i spać codziennie w innym miejscu – z niepełnosprawnością wcale nie jest to niemożliwe. Formę urlopu należy jednak dobrze przemyśleć i zaplanować. Wybierając się w podróż wymagającą więcej wysiłku, warto dokładnie sprawdzić trasę, po której planujesz się poruszać i dostosować jej trudność do obecnego stanu Twojego zdrowia. Jeśli jeździsz na wózku, spróbuj zbadać, jaki stopień skomplikowania będzie dla Ciebie odpowiedni. Tak jak w przypadku każdej osoby, która wybiera się w trudniejszą trasę, przed wyprawą warto poćwiczyć w dobrze znanych warunkach – mogą to być dłuższe spacery na wózku po okolicy, czy regularne ćwiczenie mięśni. Zadbaj także o to, żeby obiekty, w których planujesz się zatrzymać, miały podjazdy dla osób z niepełnosprawnością i uprzedź wcześniej obsługę, że pokonujesz daną trasę i będziesz potrzebować dodatkowych udogodnień.

Jeśli chodzi o all inclusive, na pierwszy rzut oka wszystko wydaje się proste, jednak również do takiej podróży warto się przygotować. Tego rodzaju wycieczki często organizowane są „po kosztach” – choć oczywiście nie jest to reguła. Warto sprawdzić wszystkie szczegóły, zawarte w planie, oferowanym Ci przez biuro podróży – a najlepiej wysłać zapytanie do organizatora. Dobre biuro podróży powinno udzielić Ci szczegółowych informacji odnośnie udogodnień dla osób z niepełnosprawnością w danym hotelu czy środku transportu.

Pakowanie – czy warto zacząć wcześniej?

Choć sporo osób ma tendencje do pakowania się na ostatnią chwilę, o swój bagaż warto zadbać dużo wcześniej. Tutaj również niezwykle istotny jest rodzaj podróży, którą planujesz odbyć. W przypadku osób z niepełnosprawnością najważniejsze jest zadbanie o zdrowie i komfort. Być może oprócz wózka czy kul potrzebujesz specjalnych leków albo akcesoriów w rodzaju inhalatora, czy przenośnej kroplówki? W takim przypadku odpowiednie spakowanie się i zabranie jak najwygodniejszej walizki lub plecaka będzie priorytetem. Bardzo ważna jest także higiena. Choć w hotelach, oferujących all inclusive nie powinno być problemu z dostępem do leków czy czystej wody, to w przypadku wyprawy w stylu surwiwalowym, zabranie ze sobą dodatkowych środków higienicznych jest priorytetem. Warto też zabezpieczyć się na wypadek każdej pogody, co jest niezwykle istotne zwłaszcza, jeśli podróżujesz po Polsce.

Wspólna podróż, czyli plany i ustalenia

Zdarza się, że podróż musisz zaplanować ze swoim opiekunem. Choć taka sytuacja może czasem być frustrująca, wszystko da się zorganizować dzięki cierpliwości i sztuce komunikacji. Jeśli masz taką możliwość, na urlop pojedź z osobą, która nie spędza z Tobą czasu w ciągu dnia/ w Twoim codziennym życiu. Urlop z kimś, kogo nie widujesz na co dzień, może być korzystny dla obu stron. Przed wyjazdem warto porozmawiać z drugą osobą o oczekiwaniach i wątpliwościach odnośnie podróży. Dobrze jest też w miarę możliwości zaplanować większość aktywności, w których oboje będziecie musieli wziąć udział i przewidzieć ewentualne nieporozumienia, które mogą z takiej sytuacji wynikać. Wymiana doświadczeń i poglądów to jedna z najważniejszych kwestii w relacjach – warto przed urlopem wykorzystać niezwykłą moc komunikacji w każdej możliwej formie.

 

Katarzyna Kubacka
Razem dla różnorodności

Blog

Dzięki różnorodnym perspektywom tworzymy miejsce, w którym każdy głos ma znaczenie.

Skip to content