Ekologiczna turystyka dla osób z niepełnosprawnościami

2023-11-23
Posted in Dla turysty
2023-11-23 admin

Ekologiczna turystyka dla osób z niepełnosprawnościami

Polskie Ministerstwo Klimatu i Środowiska od 2011 roku regularnie bada świadomość ekologiczną Polaków. Los Ziemi jest dla nas coraz ważniejszy. Przekłada się to na kupowanie ekologicznych produktów, segregację śmieci czy nawet ekologiczną turystykę. Wobec tego dziś przedstawimy Ci przyjazne środowisku formy podróżowania dostępne dla osób z niepełnosprawnościami.

Jak podróżować ekologicznie?

Jak myślisz, dlaczego niektórzy wolą jazdę rowerem lub komunikacją miejską niż własnym samochodem? Nie musi to być spowodowane brakiem prawa jazdy. Wiele osób z niepełnosprawnościami je ma! Chodzi raczej o ekologię. No więc jak podróżować i nie szkodzić przy tym planecie? Oto kilka praktycznych porad na ten temat.

1. Zakwaterowanie dostosowane do osób z niepełnosprawnościami

Wybierając zakwaterowanie, zwróć uwagę na hotele i obiekty z ekologicznym certyfikatem. To potwierdzenie tego, że danemu miejscu zależy na dobru natury. Takie miejsca oczywiście oferują osobom z niepełnosprawnościami wszelkie potrzebne im udogodnienia. Mowa choćby o specjalnych łazienkach czy windach.

2. Rowerowe przygody dla każdego

Ekologiczne podróżowanie kojarzy Ci się z jazdą rowerem? Słusznie! Istnieją rowery dla osób z niepełnosprawnościami! Na przykład takie z napędem ręcznym lub elektrycznym. Ewentualnie rowery trójkołowe. A nawet riksze! Znajdziesz też mnóstwo tras dostosowanym do różnych poziomów sprawności.

3. Turystyka kulturowa

Lubisz zabytki? Fascynuje Cię sztuka, kultura i historia? Muzea, zabytki i inne miejsca o znaczeniu kulturowym chętnie przyjmują w swoje progi osoby z niepełnosprawnościami. Dzięki specjalnym trasom czy audioprzewodnikom o wiele łatwiej będzie Ci poznawać znakomite dzieła kultury.

4. Podróże pociągiem

Pociąg to środek transportu wyjątkowo doceniany przez miłośników ekologicznej turystyki. Podróżując tym pojazdem, przyczyniasz się do redukcji emisji gazów cieplarnianych. Pociąg możesz wybrać także wtedy, gdy brakuje Ci sił na samodzielną wyprawę samochodem. Wychodzi na to, że podróż koleją oferuje osobom z niepełnosprawnościami aż 2 korzyści! Tym bardziej że wiele linii kolejowych zapewnia specjalne wagony i inne udogodnienia, takie jak platformy podnośnikowe czy przestrzenie dla wózków inwalidzkich.

5. Edukacyjne obozy i warsztaty

Pamiętasz zieloną szkołę? Podobało Ci się? Chcesz jeszcze poszerzyć swoje horyzonty? Wyrusz do Miasteczka Ekologicznego! To ośrodki edukacji ekologicznej organizujące obozy i warsztaty ekologiczne prowadzone przez wykwalifikowanych leśników, botaników i innych przyrodników. Te programy są dostępne także dla osób z niepełnosprawnościami.

 

Wybierz zrównoważone formy turystyki. Dzięki ekologicznej turystyce zadbasz o dobro naszego środowiska naturalnego. Takie podróże naprawdę są dostępne dla wszystkich, niezależnie od ich ruchowych i zdrowotnych ograniczeń. Wobec tego i Ty możesz przeżyć taką przygodę.

 

Tomek Socha
Razem dla różnorodności

Blog

Dzięki różnorodnym perspektywom tworzymy miejsce, w którym każdy głos ma znaczenie.

Skip to content